PRP

PRP nedir?

PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisi platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın cilt ve saçlı deri tedavilerinde deri altına enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır.

PRP tedavilerinde fayda görmeyi beklediğimiz Plateletler onarıcı maddelerle yüklüdür ve doku onarımında başrol oynarlar. Bunu örneklemek gerekirse bir yaralanma durumunda plateletler yara bölgesinde toplanır ve başta growth faktör (büyüme faktörü) olmak üzere iyileştirici faktörleri ortama bırakıp kök hücrelerin bölgeye yönelmesini sağlarlar. Bu onarıcı görevlerle dolu maddeleri Cilt ve Saç Dökülmesi Tedavilerinde de aynı amaçla kullanıyoruz.

Çevresel etkenler, genetik faktörler, yaşlanma, stresli yaşam, sigara ve alkol kullanımı gibi metabolizmayı olumsuz etkileyen bazı koşullara maruz kalındığında hücre yenilenmesi yavaşlar veya tamamen durur. Bu tip durumlarda saç dökülmesi, ciltte sarkma ve lekelenmeler, vücut çatlakları gibi durumlar oluşabilir. Farklı etkenler sebebiyle oluşmuşlarsa da kişinin hücre yenilenmesinin yavaşlığından ötürü iyileşme gözlenmez. Onarıcı plateletler sorunlu bölgeye kan dolaşımı ile ulaşamıyorsa yürütülmesi gereken mantık aslında son derece basittir. Bu hücreler kanımızda mevcut olduğuna göre tek yapmamız gereken Plateletleri kandan ayırmak ve sorunlu bölgeye nakletmektir.

 

PRP tedavisi

PRP Tedavisi Kaç Seans Uygulanır?

Bu tip tedavilerde kişinin ihtiyacını belirlemek en önemli konudur. Uygulama bölgesi, kişinin yaşı, sorunu ne kadar süredir yaşadığı vb. pek çok etken dahilinde bir tedavi programı hekim tarafından oluşturulmalıdır. Ancak tedavinin ortalama 3-6 seans civarı uygulandığını söyleyebiliriz. Bazı durumlarda idame tedavisi olarak işleme 6-8ay sonra tek seanslık güçlendirme uygulamasıyla devam edilmesi önerilir. Bu bilgilerin netleştirilmesi ancak muayene sonucu mümkün olabilmektedir.

PRP Tedavisi Seans Aralıkları Ne Kadardır?

Bu da yine seans sayısını belirlerken önem kazanan kriterlerle belirlenen bir konudur. Ortalama olarak 2-4 haftada bir kez işlem gerçekleştirilmektedir. Uygulama bölgesi ve tedavinin nasıl planlandığı, farklı uygulamalarla kombine edilip edilmediği de bu aralığı belirleyici önemli faktörler arasında yer almaktadır.

PRP İşlem Süresi Ne Kadardır?

Lokal anestezik kremin kullanımı, kan alımı, kanın santrifüje edilmesi, hasarlı bölgenin dezenefekte edilişinin uygulanışı ve uygulama bölgesinin temizlenmesi şeklinde gerçekleşen prosedürün ortalama olarak 30-45dk bir süre içerisinde tamamlanacağını söylemek mümkündür. İşlem sonrasında sosyal yaşamı etkileyebilecek ve günlük yaşantınıza devam etmenizde sorun oluşturabilecek hiçbir durum oluşmamaktadır.

 

 

PRP Tedavisi Acılı mıdır?

PRP uygulamalarında işlem yapılacak bölgeye ortalama 20dk. öncesinde anestezik kremler kullanılarak lokal bir anestezi durumu sağlanır. Bu sayede mezoterapi ve napaj yöntemleriyle uygulanan işlem sırasında hastanın konforu açısından ciddi bir sorun oluşmamaktadır.

PRP Tedavisi Alerjik Reaksiyon Gösterebilir mi?

PRP uygulaması bir uygulamadır. Yani dışarıdan herhangi bir yabancı madde verilmesi söz konusu değildir. Yapılan uygulamada tedavi amacı güden büyüme faktörleri kişinin kendi kanından ayrıştırıldığı için kişinin kendisine uygulanmasında herhangi bir reaksiyon oluşması söz konusu değildir.

PRP Maddesi Nasıl Elde Edilir?

Kişiden alınan 10cc gibi az bir miktar kan tüp içerisinde santrifüj cihazına yerleştirilir. Santrifüj cihazının görevi bizim için önemli olan PRP ve PPP plazmalarını ayrıştırabilmektir. 3000 devir hızında 8 dakika boyunca santrifüj edilen kan ayrıştırılmış olur. Bu ayrışma sonucu santrifüj cihazından alınan kan hücreleri mezoterapi ve napaj yöntemleri kullanılarak hasarlı bölgeye hekim tarafından uygulanır.

PRP Nasıl Uygulanır Uygulanır?

PRP kişiden alınan 10cc gibi az bir miktar kanın santrifüj cihazına yerleştirilmesiyle elde edilmektedir. Santrifüj cihazı yüksek hız ve devirde çalışan, işlevi kanı ayrıştırmak olan bir cihazdır. Bu ayrıştırma sonunda elde edilen malzemeler Platelet Yönünden Zengin ve ciltteki bozuklukları giderecek yapıdadır. Bu malzemeler kişinin kendi kanından alındığı için alerjik yönden herhangi bir sorun kesinlikle teşkil etmez. Elde edilen PRPve PPP malzemeleri kişiye napaj ve mezoterapi yöntemleri ile enjekte edilir. Yenilenme etkileri ilk seansla birlikte görülmektedir.

PRP’nin yan etkileri var mıdır?

PRP yöntemi uygulamalarında diğer tedavi yöntemlerine göre ciltte daha az kızarıklık oluşur. Bu tedavi seansı sonrasında kişi normal yaşamına çok kısa sürede döner. Oluşan kızarıklıklar normal ciltlerde ilk yarım saatte geçer. Şayet kişinin cildi hassas ve derisi ince ise o kişide bu yan etkiler biraz daha uzun sürebilir.

Örneğin 1 saat gibi. Görünür şekilde bir olumlu etki ile beraber ciltte oluşan geçici tahribatların iyileşmesi ise en çok 3 gündür. PRP Yöntemi İle Tedavinin Çatlaklar Bakımından Vücutta Uygulanabilen Belirli Bölgeleri Var mıdır? Yoksa tüm Vücutta Oluşan Çatlaklara Uygulanabilir mi?

PRP Yöntemi, vücutta bulunan tüm çatlaklara rahatlıkla uygulanabilir. Hiçbir sakıncası yoktur. Kişinin kendi kanından yapılan bir uygulama olduğundan herhangi bir komplikasyon gelişimi olmaz bu nedenle PRP yöntemi oldukça güvenilir bir uygulamadır.

 

 

 

PRP çatlak ve leke tedavileri

PRP yönteminin ciltte oluşan pek çok lezyonlara, yani yaşlanma belirtilerine ve sivilcelere derin yaralara ve leke izlerine, doğum lekelerine ve diz sarkmaları ciltte görülen her türlü bozukluklara ve çatlaklara iyi geldiği cildi gençleştirdiği gözle görülür şekilde gözlenmektedir.

Yukarda saydığımız gibi PRP nin faydaları arasında çatlaklara da iyi geldiğini yapılan uygulamalarda net bir şekilde söyleyebiliyoruz. Vücutta oluşan tahribatlar nedeni ile, örneğin; aşırı kilolar sebebiyle veya doğum sonrası oluşmuş strialara, yaşlanmadan ötürü deri altında oluşan minik çatlaklara da PRP Yöntemi ile deri altına nüfus edilerek etki etmek mümkündür.

Yapılan bu uygulamalar sonrası ciltte oluşan lezyonların azaldığını ve tedavi süresince de zamanla yok olduğunu görmek mümkündür. Bu tedavi yöntemi ile tamamıyla bu sorundan kurtulmak mümkün olamadığı durum esnasında bile, oluşan şikayetlerde ciddi derecede azalmalar, ciltte gözle görülür rahatlamalar, son derece sağlıklı bir görünüm ve ciltte parlaklık görülür.Plateletlerin etki mekanizması içeriğinde bulunan onarıcı ve büyütücü özellikler sayesindedir. Büyüme faktörleri dediğimiz growth faktörler bu işlemin temelidir.

Cilt yüzeyinde genelde çevresel birtakım etkenlerden ötürü oluşan ve görüntü itibariyle rahatsızlık duyduğumuz problemlerdir. Güneş ışınları, hava kirliliği, gebelik, doğum kontrol hapları ve sigara kullanımının başrolü oynadığı cilt lekelerinde PRP Yöntemi önleyici tedavi olarak kullanılmaktadır.

Yani cilt yüzeyinde lekelenme problemi oluşmaya başladığını düşünen ya da bu lekelere dair öncü etkileri farkeden kişiler PRP Tedavisinin yenileyici ve yapılandırıcı özelliğini kullanarak lekeleri önleme konusunda bir adım atabilir.Cilt yüzeyinde beliren bu kahverengi oluşumlar yüzeysel ya da daha derin olabilir. Genelde Cilt Lekelerinin bakımında farklı methodlarla birleştirilen PRP tedavisini ana tedavi değil bir yan tedavi olarak görmek daha doğru olur. Bunu PRP’nin mekanizmasını açıklayarak anlatalım.

PRP içeriği itibariyle kişinin kendi kanından oluşturulan ve Platelet Yönünden Zengin Plazma ismini verdiğimiz bir materyaldir. Bu materyal içerisinde cildin her zaman ihtiyaç duyduğu yenileyici ve yapılandırıcı büyüme faktörleri (growth factors) bulunmaktadır. Bu büyüme faktörleri kendini koruma altına alamayan ve dolayısıyla lekeler oluşmuş cildi güçlendirmek için kullanılır.

Bu sayede mevcut problemlerle başedilirken ileriye dönük bir tedavi mekanizması da sağlanmış olur. Savunma sistemi yüksek ve lekelenmeye müsade etmeyen güçlü bir cilt yapısı oluşur.Kimyasal Peeling, Mikrodermabrazyon, Mezoterapi, IPL Lazer tedavisi gibi methodlar cilt lekelerinin oluşum süreci, cilt özellikleri, lekelerin yoğunluğu ve rengi gibi konuların muayene ile netleştirilmesinin ardından ana tedavi olarak kullanılır. PRP tedavisi de sürecin hızlandırılması ve cildin daha çabuk toparlanması için ana tedaviye eklenebilir.

 

 

 

 

PRP saç uygulaması

Saç dökülmesi ve saçlı deride meydana gelen diğer bozuklukların belli başlı sebepleri mevcuttur. Bu sebeplere geçmeden önce sağlıklı saç köklerinin nasıl oluştuğunu ve PRP Tedavisinin dayandığı birtakım temelleri incelemek gerekir.

Sağlıklı bir saç kökünün devamlılığını sağlayabilmesi için doğru malzemelerle ve yeteri miktarda beslenmesi şarttır. Saç köklerini besleyen kılcal damarlar kan dolaşımı ile ihtiyaç duyulan yapılandırıcı maddeleri saç köklerine taşırlar. Günümüzde ne yazık ki saç köklerinin ihtiyaç duyduğu beslenmeye engel olacak pek çok faktör mevcut. Bunları kişisel ve çevresel faktörler olarak ayırabiliriz. Kişisel faktörlerin başında genetik etkenler, dolaşım bozuklukları ve yaşlanma gelirken, çevresel faktörler sigara kullanımı, dengesiz beslenme, kullanılan kozmetik ürünler gibi konularda değerlendirilebilir.

PRP Saç Tedavisi bu olumsuz koşulların oluşturmuş olduğu saç dökülmesi, yağlanma, kepeklenme gibi problemleri kişinin kendi kanında mevcut olan onarıcı maddelerin saçlı bölgeye transfer edilmesiyle yok etme esasına dayanır. Kanda yer alan ve büyüme faktörü (growth faktör) olarak adlandırdığımız bu onarıcı ve yapılandırıcı malzemeler, ayrıştırılıp saçlı deriye mezoterapi ve napaj yöntemi ile enjekte edilir.

 

PRP tedavisi ile saç dökülmesi engellenebilir mi?

PRP tedavisinin şimdiye kadar gerçekleştirilen enjeksiyonlu diğer tedavilere oranla en büyük farkı etkilerini ilk seansla birlikte göstermesidir. Sağlıklı saçlara ve saçlı deriye sahip olmanın bir göstergesi tabi ki saç dökülmesinin son bulmasıdır. Ancak genetik etken gibi bazı saç dökülmesi durumlarında dökülmenin çok daha ileriki yaşlarda yaşanması da tedavinin amacı kapsamındadır. Bunu 2 yılda kaybedilmesi beklenen saçların ömrünü 8-10 yıla kadar uzatmak şeklinde örneklendirebiliriz. Tedavi sonuçlarının ise tatmin edici düzeyde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

PRP Saç Tedavisi Seans Sayısı

Bu tip tedavilerde kişinin ihtiyacını belirlemek en önemli konudur. Uygulama bölgesi, kişinin yaşı, sorunu ne kadar süredir yaşadığı vb. pek çok etken dahilinde bir tedavi programı hekim tarafından oluşturulmalıdır. Ancak genel olarak tedavinin ortalama 3-6 seans civarı uygulandığını söyleyebiliriz.  Bazı durumlarda devam (idame) tedavisi olarak işlemin 6-8ay sonra tek seanslık güçlendirme uygulaması önerilebilir. Bu bilgilerin netleştirilmesi ancak muayene sonucu mümkün olabilmektedir.

PRP ile cilt yenileme

PRP Cilt Tedavileri yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde uygulanır. Ciltteki sarkma, lekelenme, gözaltı kırışıklıkları gibi oluşumların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca akne izleri, kol altı ve bacak kırışıklıkları, el bölgesindeki çatlamalar ve kırışıklıklar için de kullanılabilir