Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesi ameliyatı olarak önerdiğimiz ve uyguladığımız yöntemlerden birisi Mikro Sinüsektomi olup, Bascom ameliyatının geliştirilmiş hali olup, klasik yöntemlere göre bir çok alanda avantajı olduğu söylenebilir. Öncelikle nasıl yapıldığına bakalım, devamında öne çıkan avantajları inceleriz.

2 cm alanda yapılan kesi ile yapılmaktadır. Yani mucizevi bir uygulama denebilir. Çünkü klasik yöntemlerde kesi oranı 30 cm’ye yaklaşabilmektedir. En fazla 2×2 cm alanda yapılan kesi ile cilt altındaki kıllar onları saran kapsül ile birlikte çıkarılmaktadır. Bu noktadan sonra estetik dikiş ile dikilerek işlem 10 dakika bile sürmeden tamamlanmaktadır. Normalde klasik ameliyatlarda çok belirli bir iz kalırken Mikro Sinüsektomi yönteminde ameliyat olduğu bile kolay kolay anlaşılmaz.

Narkoz ve Hastanede Yatmak Gerekmez
En güzel yönlerinden biri Mikro Sinüsektomi sadece 10 dakika içinde yapılan bir yöntem olup, ameliyathane ortamı gerekmez. Genel anestezi (narkoz) gerekmediğinden kişi hastanede yatmasına gerek yoktur. Tedavi sonrası 10-15 dakika dinlendikten sonra son bir kontrol edilip, evine, işine dönebilmektedir. Kişinin yanında refakatçi olmasına gerek yoktur. Klasik ameliyatlarda ise 2-5 gün arasında hastanede yatmak ve 20-45 gün süre ile de evde istirahat etmesi gerekir.

Pansuman Gerekmez
Klasik ameliyatlarda kesi oranı büyük olduğu için hasta günlük pansuman yaptırması gerekmektedir. Mikro Sinüsektomi uygulamasında ise hasta kesinlikle pansuman yaptırmaya gerek duymaz.

  • Tekrarlama İhtimali Yok Denecek Kadar Az
    Klasik ameliyatlar sonrası tekrarlama ihtimali %40-%50 arası olurken Mikro Sinüsektomi uygulamasında ise %3 ile %7 arasında yani oldukça düşük bir risk teşkil etmektedir. Tabii ki kişi doktorun önerilerine dikkat ederek Pilonidal Sinüse neden olan hata ve ihmallerden kaçınması gerekir.