Diş Yer Tutucu ve Beyazlatma

Diş Yer Tutucu ve Beyazlatma

Çocuklarda yer tutucu neden yapılmalıdır?

Çene darlığı, dişlerde çaprışıklık, daha sık süt dişi çekilmiş çocuklarda karşılaştığımız bir sorun. Bundan dolayı çocukların süt dişlerin sağlığı oldukça önemli.
Süt dişleri travmalardan ve çürükten korunmalı, çürümüş ise acilen tedavi ettirilmelidir. Tüm çabalara rağmen süt dişi çekilmesi gereken hastaların çene darlığı oluşmaması için eksilen dişlerinin yerine uygun yer tutucuların yapılmalıdır.
Yer tutucular çocuğun gelecekteki tedavisini kolaylaştırır. Yüz profilinde meydana gelmesi muhtemel asimetri, çaprışıklığı, çene geriliğini kısmen engeller.


Beyazlatma tedavileri

Beyazlatma tedavilerini kimlere uygulanır?
Dişlere zarar verir mi?
Hangi teknik daha beyaz yapar?

Sigara, kahve ve çay tüketimi gibi dış etkenler veya çürük, travma gibi iç etkenler dişlerde renklenmelere neden olabilir. Bazen hastalar dişlerinin fizyolojik rengini de yeterli beyazlıkta bulmayabilir.
Tüm bu nedenler hastalarda “dişlerimi kirli hissediyorum, gülmek istemiyorum, utanıyorum…” gibi şikayetlere neden olur. Bazen bu şikayetleri azaltmak adına sert ve agresif fırçaladıkları dişlerin mine dokusu zarar veren hastalar, diş hassasiyeti şikayeti ile kliniğe başvurabiliyor.
Dişlerin beyaz bir görünüme kavuşması, çeşitli tekniklerle kullanılan özel ilaçlarla mümkün. Bu tedavi ile bir veya iki seansta dişler doğal renginin en az iki ton açığına kavuşur.