Diş Gıcırdatma (bruksizm) Nedir?

Diş Gıcırdatma (bruksizm) Nedir?

Diş gıcırdatma, medeni toplumlarda oldukça sık (toplumumuzda %80-90 oranına ulaşıyor) görünen bir hastalıktır. Bazen meslek deformitesi, bazen ailesel geçişle alışkanlığa yerleşiyor. Hayatlarında stres rolünün büyük olduğu bruksizm hastalarının dişleri, devamlı ısırma fonksiyonu, çiğneme ve gıcırdatma kuvvetlerine maruz bırakır. Bu kuvvetler zamanla kas alışkanlığı haline dönüşebilir. Dişlerin, boyunda kısalma, minesinde mineral kaybı, mobilite (sallanma) gibi hasarlarla birlikte eklem boşluğunda daralma, baş ağrısı, boyun ve sırt ağrısı yapabilir. Hasta kliniğe “ben dişlerimi sıkıyorum” diye gelmez. Genelde  baş ağrısı için nörologun muayenesi, kaslarının sertleşmesi ile fizyoterapistin muayenesi veya herhangi bir çürük nedeni ile diş hekiminin muayenesi sonrasında bruksizmi olduğu fark edilir.

Tedavisi farklı yöntemlerle yapılan bruksizm, bazı hastalarda oldukça inatçıdır. Kronikleşmiş vakalarda çok daha komplike tedavi ihtiyacı doğabilimektedir.
Diş yüzeylerinde ki aşınmalar, dişlerde hassasiyet  ve kaslarda ki gerginlik, bruksizmin çözülmesinin ardından  genellikle yapılan konsarvatif tedaviler ile düzelir.

Bruksizmin tedavisinin ardından spontan baş ağrılarının, kas sertliklerinin ve çene eklemi ağrılarının gerilediği görülebilir. Diş  hassasiyeti için mineral yüklemesi yapılır.
Bruksizm ihmal edilemeyecek kadar lokal kas- eklem sistemini ilgilendiren bir hastalıktır.