Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) Adenoid Çıkarma

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) Adenoid Çıkarma

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) Adenoid Çıkarma

Adenoid bezleri bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve vücudun virüslerden ve bakterilerden korunmasına yardımcı olur. Adenoidektomi, bir enfeksiyon veya alerji nedeniyle şiştiği veya büyüdüğü için adenoidleri çıkarmak için yapılan bir ameliyattır.


Adenoid nedir?
Adenoidler, ağzın çatısının üzerinde, burnun arkasında bulunan bezlerdir. Küçük doku parçaları gibi görünürler ve küçük çocuklarda önemli bir amaca hizmet ederler. Adenoidler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve vücudun virüslerden ve bakterilerden korunmasına yardımcı olur. Adenoidler çocuklarda 5 ila 7 yaşları arasında küçülmeye başlar ve ergenlik yıllarında neredeyse tamamen yok olabilir.


Adenoidektomi nedir?
Bir adenoidektomi veya adenoid çıkarılması, adenoid bezlerinin çıkarılması için yapılan ameliyattır.

Adenoidler vücudu virüslerden ve bakterilerden korumaya yardımcı olurken, bazen şişer ve büyür ya da kronik olarak enfekte olurlar. Bunun nedeni enfeksiyonlar, alerjiler veya başka sebepler olabilir. Bazı çocuklar anormal derecede büyük adenoidlerle doğabilirler.

Bir çocuğun adenoidleri büyüdüğünde, hava yolunu kısmen tıkayarak sorunlara neden olabilirler. Bu olduğunda, çocuklarda horlamaya veya geceleri uyku apnesi (nefes durması) gibi daha ciddi durumlara yol açabilecek solunum problemleri, kulak enfeksiyonları veya diğer komplikasyonlar olabilir.

Kronik (uzun süreli) burun akıntısı, tıkanıklık ve sinüs enfeksiyonları da görülebilir. Büyümüş adenoidler, kulak enfeksiyonlarının ve kulaktaki kronik sıvının tekrarını (geri dönüşünü) de etkileyebilir ve bu da geçici işitme kaybına neden olabilir. 
Adenoidektomi çoğunlukla 1 ile 7 yaş arasındaki çocuklar için yapılır. Bir çocuk 7 yaşına geldiğinde geniz eti küçülmeye başlar ve yetişkinlerde körelmiş bir organ olarak kabul edilirler.


Bir çocuğun adenoidektomiye ihtiyacı olup olmadığını doktor nasıl belirler?
Çocuğunuzun solunum, kulak veya tekrarlayan sinüs enfeksiyonları gibi sorunlar nedeniyle geniz etiyle ilgili bir sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışmalısınız. Bir sağlık öyküsü aldıktan sonra doktor, çocuğunuzun geniz bölgelerini röntgenle veya çocuğunuzun burnuna yerleştirilen küçük bir kamera ile inceleyecektir.

 

Çocuğunuzun semptomlarına göre ve geniz eti büyümüş görünüyorsa, doktorunuz geniz etinin alınmasını önerebilir.


Adenoidektomi nasıl yapılır?
Adenoidektomi, outpatient yani günübirlik bir ameliyattır,hasta genelde aynı gün taburcu edilir.
Ameliyat sırasında doktor, çocuk uyurken bir ekartör ile çocuğunuzun ağzını geniş bir şekilde açacak ve ardından çeşitli tekniklerden birini kullanarak geniz etilerini çıkaracaktır.
Çocuğunuz anesteziden uyanana kadar bir derlenme odasına alınacaktır. Çoğu çocuk ameliyat olduğu gün eve dönebilecektir.

 

Adenoidektominin riskleri nelerdir?
Aşırı kanama (çok nadir)
Ses kalitesinde kalıcı değişiklikler
Enfeksiyon
Anestezi kullanımından kaynaklanan riskler
Prosedürü kabul etmeden önce doktorunuz geniz etinin alınmasının tüm risklerini ayrıntılı bir şekilde açıklamalı ve sorularınızı cevaplamalıdır.


Adenoidektomi geçirmiş bir çocuk için prognoz nedir?
Bir adenoidektomiden sonra, bir çocuk neredeyse her zaman tamamen iyileşir. Çocuğunuz iyileşirken geçici olarak boğaz ağrısı, kulak ağrısı, ağız kokusu veya burun tıkanıklığı yaşayabilir.

 


Vera Hastanesi Yayın Grubu