Doğal Doğum Nedir? Doğal Doğumun Faydaları?

Doğal Doğum Nedir? Doğal Doğumun Faydaları?

Doğal Doğum Nedir? Doğal Doğumun Faydaları?

Doğal doğum nedir?

"Doğal doğum" terimi, tarihsel olarak, hiçbir tıbbi müdahale olmaksızın vajinal doğum  anlamında kullanılmıştır; 

hastanede kesinlikle doğumu hızlandıracak ilaç kullanmadan, kendi seyrinde gerçekleşmesini beklemek gerekir.

Minimal müdahaleleri kullanmayı tercih eden  ebe ve bir kadın doğum uzmanı ile doğumu hızlandıracak ilaçları en az kullanarak ,kendi seyrinde gerçekleşmesini beklemek gerekir.

Yatakta sırtüstü uzanmak yerine çömelme,  diz çökme veya bir şeye yaslanma (sandalye veya partneriniz) dahil alternatif doğum pozisyonlarını tercih edebilirsiniz.

Masaj, gevşeme teknikleri, nefes egzersizleri sizi rahatlatmaya yarayacaktır.

 

Doğal doğumun faydaları nelerdir?

İlaçsız doğum yapmayı tercih eden birçok anne, vücutlarının ilaçsız olarak neler yapabileceğini tam olarak bilmekten zevk alır. İşte dikkate alınması gereken diğer birkaç avantaj. 

Hareket edebileceksiniz. Çoğu kadın, ağrıyla baş etmenin bir yolu olarak doğum sırasında hareket etmek ister. Koridorlarda yürümek, sıcak bir duş almak, ilaçsız bir doğumla hemen hemen istediğiniz kadar hareket etme özgürlüğüne sahip olacaksınız - halbuki epidural ile genellikle yatağa mahkum olursunuz.

Çocuğu aşağı doğru İtmek daha kolay olur. Ağrıyı hafifleten bir ilaç almayacağınız için herhangi bir his kaybetmezsiniz ve daha kolay hareket edebilirsiniz.

Daha erken yürüyebilirsin. Epidural anestezi yüzünden uyuşmayacağınız veya ilaçlardan dolayı sersemlemeyeceğiniz için, yataktan kalkıp doğumdan sonra daha erken yürüyebileceksiniz. Sırasıyla, yürümek iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur ve kabızlığı (doğum sonrası yaygın bir rahatsızlık) önlemeye yardımcı olabilir.

 

Doğal doğumun riskleri nelerdir?

Sağlıkla ilgili herhangi bir kararda olduğu gibi, ilaçsız doğum da dikkate alınması gereken bazı riskler taşır.

Her şeyi hissedeceksin. Bazı kadınlar ağrının beklediklerinden çok daha şiddetli olduğunu fark eder. Bununla birlikte, doktorunuza her zaman ağrı kesicisiz bir doğum planladığınızı bildirebileceğinizi ve ağrı çok fazlaysa işlem sırasında herhangi bir zamanda epidural isteyebileceğinizi bilmelisiniz.

Genel anesteziye ihtiyacınız olabilir. Epidural yerinde değilse ve bebeğinizin kalp atış hızı düşerse, kordon sarkarsa veya başka bir beklenmedik acil durum meydana gelirse, güvenliğiniz için genel anestezi altına alınabilir sezaryen gerekebilir.

 

Doğal doğum sizin için doğru mu?

Doktorunuzla, seçenekleriniz ve ağrı kesicisiz doğumun sizin için güvenli olup olmadığı hakkında konuşmalısınız.

Aşağıdaki durumlara göre muhtemelen iyi bir adaysınız:

 

 • Hamileliğiniz boyunca en az 37 hafta geçmişse
 • Kronik sağlık sorunlarınız yoksa ve gebelik komplikasyonları yaşamadıysanız
 • Bazı durumlarda, doğum sırasında komplikasyon riski altında olabilirsiniz, bu nedenle doktorunuz, güvenli tarafta olmanız için ekstra tıbbi yardım almanızı isteyecektir.

 

Aşağıdaki durumlarda ilaçsız doğum muhtemelen sizin için değildir:

 • Hamilelik süreniz 37 haftanın altındaysa,
 • Gebelikte aşırı kilonuz varsa,
 • Gebelik diyabeti veya preeklampsi gibi diğer gebelik komplikasyonları varsa,
 • Grup B strep taşıyıcısı iseniz (hamileliğin 36. haftasında test edileceksiniz); yenidoğan enfeksiyonu riskini azaltmak için doğum sırasında IV antibiyotiklere ihtiyacınız olacak
 • Doğum sırasında IV ve insülin damlasına ihtiyacınız olabileceğinden, şeker hastası veya gebelik diyabeti varsa.
 • Bebek makat pozisyonda geliyorsa  güvenliğiniz ve bebeğiniz için büyük olasılıkla sezaryen ameliyatına ihtiyacınız olacaktır.

 

Doğal doğum için ipuçları

"Elinizden geldiği kadar adım atmaya çalışın..."

 

 • Bir kasılma dalgası yaklaşık bir dakika sürer ve sonra rahatlarsınız.
 • Her şeyi dakika dakika alırsanız  ve zihninizi önünüzdeki yolculuktan uzak tutmaya çalışırsanız.
 • Ağrı kesiciler olmadan başarmanız daha olasıdır.

Başarılı bir doğum hayal edin. Birçok Olimpiyat galibi, yarışmadan önce kafalarında yarışı prova eder. Aynısını yapın: Bebeğinizin vücudunuzdan kolayca çıktığını hayal edin. Başarılı bir sonucu görselleştirin, ona inanın ve doğum süreci boyunca o resme geri dönmeye devam edin. Olumlu düşüncenin  gücüne inanın ve güçlü olduğunuzu ve vücudunuzun bunu başaracağını bilin.

Doğum salonundaki kişi sayısını sınırlayın. En yakın arkadaşlarınızın ve ailenizin yanınızda olması cesaret verici görünse de, sonuçta çok fazla insan yardımdan çok dikkat dağıtıcı olabilir. Araştırmalar, doğum odasında daha fazla insanın bulunmasının, aslında emeği yavaşlattığını ve bu da ilaçsız kalmayı zorlaştırabileceğini göstermiştir. Köpeklerin ve kedilerin yavrularken içgüdüsel olarak bir yere saklanmalarının bir nedeni var, göreve odaklanmak için.

İhtiyacınız olursa ağrı kesici istemenin yanlış bir tarafı olmadığını da bilin.