Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı, aynı bel fıtığında olduğu gibi, omurlar arasındaki disklerde bulunan jel benzeri sıvının diskin şeklini değiştirmesi ya da disk içinden dışarı çıkmasıdır.

 

Disklerin bir bölümü ya da disk içinde bulunan sıvı omurların arasından çıktığında, çevrede bulunan kaslara ve sinirlere baskı yaparlar. Bu baskı neticesinde hafif (boyun tutulması gibi) ya da şiddetli ağrılar görülebilir. Bu tip ağrılar ve buna bağlı olarak boyun hareketlerinin kısıtlanması boyun fıtığı belirtileri arasında ilk sırada gelmektedir.

 

İlerleyen boyun fıtığı, sinirler üzerindeki basıncı arttırdığın da, el ve kollarda uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı görülebilir.

 

Boyun fıtığı hiç bir belirtiye yol açmadan ilerleyebilir. Başlangıç aşamasındaki fıtık ya da fıtıklar çevredeki kas ve sinirlere baskı yapmayabilir. Ancak fıtık ilerledikçe hafif ağrılar başlar, bilgisayar başında çalışmak zorlaşabilir, alışveriş poşeti ya da herhangi bir yük taşındığında boyun bölgesi ve sırtın üst bölümünde ağrılar görülebilir.

 

Sinir üzerindeki baskı nedeniyle ellerde, kollarda güç kaybı yaşanabilir ve uyuşma meydana gelebilir.

 

Boyun Fıtığı Teşhisi

Boyun fıtığının teşhis edilebilmesi için doktorunuz fiziksel muayenenizi yaptıktan, ağrının hangi bölgelerde görüldüğünü, ellerde ve kollarda uyuşma ya da güç kaybı olup olmadığını sorduktan sonra MR isteyecektir.

 

Boyun Fıtığı Nedenleri

Boyun fıtığının başlıca nedenleri; boyun bölgesini etkileyen travmalar (trafik kazası, kafanın çok hızlı bir şekilde ileri ya da geri hareketi, düşme…vb) ve yanlış duruştur.

Bazı iş kollarının da boyun fıtığı riskini arttırdığı bilinmektedir. Örneğin sürekli matkapla çalışıyorsanız ya da motosiklet kullanıyorsanız boyun bölgesi aşırı ve düzenli titreşimlerden etkilenebilir.

 

Ayrıca ilerleyen yaşlarda disklere yastıklama özelliğini veren sıvının bir miktar azalması neticesinde boyun fıtığı görülebilir.

Tedavisi

Boyun fıtığı tedavisinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken güç kaybın olup olmadığı konusudur. Güç kaybın eşlik ettiği, omuriliğin aşırı bası altında olduğu hasta grubunda kesinlikle cerrahi tedavi ilk seçenek olmalı; aksı taktirde kol,bacak üzerinde kalıcı hasar(felç,denge bozukluğu) söz konusu olabilir.

 

Güç kaybı olmayan ancak ilaç-fizik tedavilere rağmen iyileşmeyen hastalar için ameliyat gerekliliği doktorunuz tarafından değerlendirilecektir.

 

Fıtık nedeniyle yaşanan akut ağrıları hafifletmek için doktorunuz ağrı kesici ilaç önerebilir. İlaçla birlikte boyun kaslarını rahatlatan kas gevşetici merhemler kullanılabilir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Boyun fıtığı belirtileri ve fıtığın ilerleyişi yaşam tarzının düzenlenmesi ve boyun bölgesini güçlendiren egzersizle önemli ölçüde kontrol altına alınabilir.

Boyun fıtığınız varsa ya da boyun fıtığından korunmak için aşağıdakilere dikkat etmenizi öneririm.

  • Bilgisayar başında otururken duruşunuzu kontrol edin
  • Yürürken dik yürüyün, başınızı öne eğmeyin ve boynunuza yük bindirmeyin
  • Boyun bölgesini zorlayan ve başın sürekli hareket halinde olduğu sporlardan uzak durun
  • Düzenli egzersiz yapın. Uzmanlar yüzme, yürüyüş gibi egzersizleri öneriyor
  • Boyun kaslarını güçlendirmek için egzersiz yapın

Hastanemizde Boyun fıtığı ameliyatları yüksek çözünürlü alman markalı zeiss mikroskop yardımıyla yapılmaktadır.Yatış süresi bir güne düşen,erken ayağa kalkma sonucunda hastalarımızın yatağa bağımlılık süresi azalmış,ameliyat öncesi normal aktivitelerine erken dönebilmeleri sağlamıştır.