HABERLER & DUYURULAR

PENİSİLİN TESTİ

Penisilinler toplumda sık olarak allerjik reaksiyonlara neden olan ilaç grubundandır. Daha önce penisilin hiç kullanmamış kişilerde penisilin allerjisi olmaz. Ancak daha önce kullanmış ise ve duyarlılık gelişmiş ise bu kişilerde allerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Burada penisilin allerjileri konusunda yapılması gerekenleri anlatacağız. 1. Uy..

Detay

LATEKS ALLERJİSİ

Lateks, doğal lastik (ya da kauçuk) olarak tanımlanır. Afrika ve Güneydoğu Asya’da yetişen Hevea brasiliensis adlı ağacın özsuyundan elde edilen ve birtakım işlemlerden geçtikten sonra günlük hayatımızda kullandığımız birçok malzemenin yapısına giren bir maddedir. Doğal kauçuk, bütil ya da petrolatum türevi sentetik lastikten farklı bir maddedir. ..

Detay

Örümcek Ağı Estetiği Nedir?

    Örümcek ağı estetiği ameliyatsız yüz germe, canlandırma ve form kazandırma işlemidir. Yer çekimine ve ilerleyen yaşa bağlı olarak zaman içinde oluşan ince çizgiler, aynı zamanda kötü hava koşulları, sağlıksız beslenme ve sık kilo alıp vermeye bağlı olarak, daha da derinleşmeye başlar. Tüm bu süreç özellikle yüz bölgesinde sadece çizg..

Detay

AKUPUNKTUR NEDİR?

AKUPUNKTUR NEDİR?   Akupunktur terimi, Latince iki kelimenin birleşiminden oluşur: Acus:İğne ve Puncture:Batırma Genel olarak, çelik, gümüş veya altından yapılmış özel akupunktur iğnelerinin belli akupunktur noktalarına batırılması ile yapılan tedaviye, akupunktur tedavisi denir.   Akupunkturu telefon tuşlarına benzetebiliriz, nasıl ki b..

Detay

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Omurgamız çok sayıda kemikten oluşur. Omurganın esnek olmasını sağlayan ise bu kemikler arasında bulunan disklerdir. Daire şeklindeki bu diskler omurlar arasında yastıklama işlevi görür.   Disklerin güçlü, fibröz bir dış kısmı ve jöle benzeri “nucleus pulposus” adında orta kısmı vardır. Bel fıtığı, yastıklama ..

Detay

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Boyun fıtığı, aynı bel fıtığında olduğu gibi, omurlar arasındaki disklerde bulunan jel benzeri sıvının diskin şeklini değiştirmesi ya da disk içinden dışarı çıkmasıdır.   Disklerin bir bölümü ya da disk içinde bulunan sıvı omurların arasından çıktığında, çevrede bulunan kaslara ve sinirlere baskı yaparlar. B..

Detay

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz) Nedir?

GONARTROZ NEDİR? Gonartroz, diz ekleminde oluşan kıkırdak kaybına verilen addır. Halk arasında kireçlenme olarak bilinir ancak sanıldığı gibi bir birikme değil, tam tersine kayıp söz konusudur. Artroz sözcüğü, artro (eklem) ve oz (hastalık) sözcüklerinin birleşiminden ortaya çıkmış olup Türkçe karşılığı eklem hastalığıdır. Gonartroz, diz eklemi ar..

Detay

PRP NEDİR ?

PRP nedir? PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisi platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın cilt ve saçlı deri tedavilerinde deri altına enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır. PRP tedavilerinde fayda görmeyi beklediğimiz Plateletler onarıcı maddelerle yüklüdür ve doku onarımında başrol oynarlar. Bunu örneklemek gerekirse bir..

Detay

Katarakt Artık Genç Yaşlarda Görülebiliyor

İleri yaşlarda ortaya çıkan bir göz rahatsızlığı olarak bilinen katarakt, meslek hastalığı olarak son yıllarda genç hastalarda görülme oranı da yükseldi. Kimler katarakt olur? Bu soruya verilecek cevaptaki grubun mutlaka katarakt hastası olacağı anlamına gelmesede aşağıdaki meslek gruplarında çalışanlar katarakt hastalığına yatkın kişiler olabilme..

Detay